Leonardo da Vinci byl muž na první pohled ženám přitažlivý. Navíc však byl vtipný a bohatý. Zajisté měl mnoho ctitelek, on však miloval jen jednu: Lisu del Giocondo.
Teprve před čtyřmi lety objevili restaurátoři komůrku, kde se s ní scházel. Několik let se mu dařilo ji klamat. Miloval ji totiž platonicky a tak celé hodiny předstíral, že ji maluje. Seděla mu poslušně modelem. Byla to žena obchodníka, která se teprve roku 1506 namíchla a přestala k umělci docházet: portrét stále nebyl hotov. To však nebylo pro Leonardo da Vinci směrodatné! Chtěl se neustále kochat její krásou. Nezůstal však jediným mužem v životě Mona Lisy, který jejímu záhadnému úsměvu propadl.
Po cestách Itálií nikdy nezapomněl Leonardo da Vinci mít její portrét ve svém zavazadle. Vzal si ho též na cestu do Francie a tady, krátce před vlastní smrtí, prodal svou platonickou milenku francouzskému králi Franzi I. (Francois le Roi Chevalier, 1494-1547), který již dávno portrét obchodnice z Florencie miloval.
Tehdy obdržela Mona Lisa čestné místo v ložnici panovníka v královském paláci. Pro věčné válčení si však král Franz I. pohledu do mírně šilhajících očí a záhadného úsměvu, neužil. Po jeho smrti Mona Lisa osaměla. Teprve francouzská revoluce roku 1789 ji osvobodila ze zlaté klece a stala se majetkem národa.
Nyní přichází na scénu její třetí milenec: Napoleon Bonaparte! Jednoduše ji z Louvre unesl a pověsil si ji ve své ložnici. Teprve po jeho vyhnanství na ostrov Svatá Helena, se vrátila Mona Lisa do rukou národa.
Nemusela však dlouho čekat na nového miláčka. Roku 1911 ji ze salónu Carré v Louvre unesl Vincenzo Perugia z Florence a dva roky, než ho dopadli, se oddával tajné lásce. Na svou obranu řekl, že chtěl aby se portrét vrátil do vlasti. Po této episodě se Mona Lisa stala láskou všech Italů. Ve specielně pro ni vyrobené, přepychové bedně, procestovala celou zem a přivedla k šílenství spoustu mužů.
Avšak na konci své vítězné cesty skončila opět v noblesní Paříži a okázalým státním aktem byla pověšena na svém místě v Louvre, tentokrát s komplikovaným, poplašným zařízením.
Před během dějin jsou však poplašná zařízení bezmocná: 17. března roku 1945 se dostala do rukou anglické špionáže listina, kde byly zaneseny všechny drahocennosti, které Hitler po Evropě ukradl. Mezi nimi byla zapsaná i Mona Lisa!
Do dnešních dnů popírá Louvre, že by se portrét dostal do rukou Adolfa Hitlera. Prý byl obraz dobře schován a diktátorovi se dostala do ruky jen kopie.
V podstatě se dnes nemůže s jistotou tvrdit, co v Louvre ve skutečnosti visí: kopie, nebo originál? Na magické přitažlivosti obraz neztrácí. Zdá se, že jsou muži, které Mona Liza přivádí k zběsilosti: jednou byla napadena kyselinou a podruhé atakovaná kamenem.
V roce 1962 našla osamělá Mona Lisa spřízněnou duši, milenku, se kterou se vydala na cestu do USA : Jacqueline Kennedy, tehdy trýzněna, Robertovou aférou s Marilyn Monroe, sní sdílela nějaký čas pocit osamělosti. Po té se její bludné oči krátce rozhlížely po Tokiu a pobyla si pár dnů i v Moskvě.
Poslední lásku prožívá Mona Lisa v osmi minutovém taktu: ročně ji navštíví šest miliónů lidí, kteří obdivují její záhadný úsměv, její pronásledující a vše vědoucí pohled, na což mají v průměru 8 minut čas.
Portrét „Mona Lisa“ visí již 30 let v Louvre a za tu dobu neměl žádný znalec možnost, dostat jej pod lupu. Kdo ví, možná, že je to pouze dobrá kopie a originál je zamčen někde v železobetonovém trezoru a čeká na nové milostné dobrodružství?